Jdi na obsah Jdi na menu
 


Socialismus v Severní Dakotě aneb Jak USA neznáme

2. 8. 2010

Socialismus v Severní Dakotě aneb Jak USA neznáme

Bank of North Dakota je jedinou státem vlastněnou bankou v USA. I přesto, nebo právě proto, banka v minulém roce vyprodukovala rekordní zisk, zatímco její konkurent, soukromý sektor, prodělal miliardy. Někteří mají problém pochopit zprávu o ziscích socialistického podniku v dobře chráněné ekonomice Severní Dakoty, která je založená zejména na zemědělství, ale málo na spekulacích s nemovitostmi jako zdroji úspěchu.

Politici z ostatních států USA organizují cesty do Bismarcku, hlavního města Severní Dakoty, přicházejí pro radu a pomoc. Mohlo by otevření státem vlastněných bank po celé Americe dostat USA z finanční krize? Se svými čtyřmi miliardami dolarů má Bank of North Dakota zabránit zmrazení úvěrů a krizi tím, že vytvoří své vlastní úvěry, a tím i položí základy státní hospodářské suverenity. Může decentralizace velkého sektoru financí zajistit lepší pojištění - lepší zabezpečení, pokud smíme použít tento výraz - pro lidi, navzdory fenoménu »příliš velké na to, aby padly«?

Státní banka byla založena před 90 lety, v roce 1919, když se severními pláněmi přehnalo hnutí nespokojenců. V podstatě šlo o hnutí, vedené rozzlobenými zemědělci, proti bankovním a pozemkovým spekulantům v Minneapolis či New Yorku. Oni rozhodovali, kdo dostal úvěr a kdo ne, kdo dostal na trh své zboží. Takže povstání udělalo pořádek na severních pláních. V Severní Dakotě bylo toto hnutí nazývané Nestranická liga. Táto liga vlastně převzala kontrolu nad zákonodárci a přinesla to, co bylo nazývané průmyslovým programem, který vytvořil i Bank of North Dakota jako finanční páku, dále státem vlastněný mlýn a sýpku pro obchod s obilím zemědělců. A obě tyto instituce existují dodnes a slouží přesně k tomu, k čemu byly vytvořené před 90 lety.

Model financování a vkladů je opravdu unikátním motorem, který pohání tuto banku. Státní banka je depozitářem pro všechny státní daně a poplatky. Ve skutečnosti jde o vklady vlastní základně. Banka zaplatí přiměřenou cenu státu a ministr financí pomáhá zabezpečit příslušný menežment. Státní banku odlišuje od soukromých institucí to, že se vklady finančních prostředků vracejí zpět do Severní Dakoty ve formě půjček na podporu rozvoje hospodářských aktivit.

Soukromé banky také investují své vklady. Rozdíl je v tom, že státní banka investuje většinu těchto peněz zpět do státního hospodářství. Jsou to investice do zemědělství a jiných programů hospodářského rozvoje, které jsou považované za potřebné pro stát. Výroba energie, obzvlášť kvůli etanolu, tam nyní hraje obrovskou roli. Banka také financuje studentské půjčky. Navrhuje konkrétní úvěrové programy pro různé obchodní sektory za velmi nízké úrokové sazby, podporuje ekonomickou činnost v několika směrech.

Banka hraje velkou roli i při zotavovaní z katastrofy způsobené záplavami. Existuje tenká hranice mezi ziskem a partnerstvím se soukromým sektorem. Většina úvěrů je participiálního charakteru. Státní banka může přijít a zúčastnit se některých z programů soukromé banky kvůli sdílení rizika, anebo zakoupí snížení úrokových sazeb. Banka také pracuje na poskytování záruk pro Small Business Association (SBA) na podporu podnikatelských aktivit. Mimo to banka vystupuje jako »banka bankéřů« nebo velkoobchodní banka poskytující služby bankám, ať už jsou to šekové záruky, likvidita anebo uschovávání dluhopisového účetnictví. V tomto smyslu se chová jako druh »mini« federálního rezervního systému.

Výhody veřejného vlastnictví v »bance bankéřů« v porovnaní se soukromým vlastnictvím jsou: použití vkladů na pomoc jiným bankám při financovaní jejich půjček, poskytování federálních fondů spojených s nadbytečnou likviditou, působení v roli informačního centra pro kontrolu činnosti v účetnictví.

Občané Severní Dakoty jsou poměrně konzervativní a banka neposkytuje žádné druhotné půjčky. Ani tam nebyla silná iniciativa dostat se na trhy s deriváty, a tak ani nehrozilo nebezpečí úvěrového selhání. Jejich filozofie byla: »Jak tomu nerozumíme, nebudeme se do toho pouštět.« Tak se těmto nástrahám vyhnuli.

Banka také vyplácí dividendy zpět státu. Bank of North Dakota vykáže tento rok zisk 60 milionů dolarů a více než polovinu tohoto zisku vrátí do všeobecného fondu. A tak se za posledních 12 let třetina miliardy dolarů vrátila do všeobecného rozpočtu na vyrovnání daní a na pomoc při financovaní potřeb veřejného sektoru.

Stát Severní Dakota nemá žádné finanční problémy. Ve skutečnosti hospodaří s vůbec největším přebytkem. Vklady ve státní bance nejsou pojištěné u FDIC, ale »občany Severní Dakoty«. Přesto tato banka nikdy nebyla bankou, která se snaží dosáhnout nejvyšších finančních met. Má zvláštní poslání, které je důležitější.

Pro většinu podniků a bank je hlavní prioritou maximalizace zisku akcionářů. Bank of North Dakota má slušnou návratnost - návratnost čistých provozních aktív ve výšce dvou procent, návratnost vlastního kapitálu ve výšce 26 procent. Ale na prvním místě je poslání zajistit potřeby státu - schopnost financování takových typů investic, které umožňují státu jít kupředu.

Když se rozhodlo o zavedení státem vlastněné Banky Severní Dakoty, všechny veřejné korporace ve státě musely ukládat své peníze do této banky. Avšak hlasování v tomtéž roce tento požadavek odstranilo, i když se to neobešlo bez velkého boje. Ačkoliv banka byla původně koncipovaná podle myšlenky zakladatelů Nestranické ligy ve stylu úvěrové instituce k osvobození zemědělců od bezohledných věřitelů, funkce banky byly v době vzniku částečně zmařené bankéři sponzorovanou Independent Voters Association. Odvolání guvernéra Lynna Fraziera v roce 1921 ukončilo původní plán.

Dnes je banka řízená Průmyslovou komisí Severní Dakoty, která se skládá z guvernéra, generálního prokurátora a komisaře pro zemědělství (předtím pro zemědělství a práci) Severní Dakoty.

Může »státní banka« sehrát pozitivní roli v současných bojích o zaměstnanost a udržitelné oživení? Odpověď musí být ANO – i když vznik takovéto banky je přímo spojený s investicemi, každý stát se musí pohnout kupředu.

Juraj SMREK

Ze slovenštiny přeložil (ici)

2. 8. 2010redakční zpráva

www.halonoviny.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2020 >>