Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marková KSČM představila plán, jak zachránit zdravotnictví

29. 4. 2010

Marková představila plán, jak zachránit zdravotnictví

PRAHA – Jasný plán, jak finančně postavit na nohy české zdravotnictví, představila stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková: 4,7 miliardy korun získat ze zrušení zastropování pojistného, 3 miliardy z navýšení procenta HDP o 0,1 procenta, 6-8 miliard ze stanovení pevných pravidel pro marketingové pobídky farmaceutických firem.

Marková tato jasná data představila v pořadu Inventura na ČT24.

Poslankyně KSČM rovněž věří, že další úspory ve zdravotním systému přinese omezení počtu zdravotních pojišťoven na jednu. »Zdravotnictví je veřejná služba, jsou v něm veřejné peníze, a tak by měl existovat jediný správce těch veřejných prostředků, který bude dobře kontrolovatelný,« uvedla v pořadu Marková. Poukazy na to, že tržní konkurence mezi pojišťovnami je potřebná, podle Markové nedávají smysl. Prostředky ve zdravotnictví jsou veřejné, a o pravý trh se tudíž u zdravotních pojišťoven stejně nejedná, panuje mezi nimi podle Markové pseudokonkurence. »Pro osobní připojištění může být samozřejmě více pojišťoven, to je jiná věc,« vysvětlila Marková koncepci komunistů.

Stínová ministryně KSČM se v pořadu utkala se zdravotnickými odborníky dalších tří politických stran a musela čelit demagogii pravice. Razantně například vyvrátila argument ODS, že poplatky u lékaře finančně stabilizovaly zdravotní systém, protože do něj přinesly 10 miliard korun. »Zavedením stropu pojistného pro nejbohatší se ze systému 10 miliard vzalo, zavedení poplatků 10 miliard přineslo. To je celé,« připomněla Marková s tím, že rozdíl je jen v tom, že nový »prosperující« systém stabilizují babičky a chronicky nemocní svými příspěvky »do prasátka« v ordinacích, zatímco dříve to byly vysokopříjmové skupiny obyvatel svým pojistným.

Marková hravě rozdrtila i další pravicový mýtus, že poplatky zabránily zneužívání péče a zbytečnému předepisování léků u banálních chorob. »Statistiky jasně ukázaly, že jediný pokles u předepsaných léků byl u léků kardiologických. A pokud vím, tak infarkt myokardu není žádná banální nemoc,« přiváděla Marková své pravicové oponenty do úzkých. Také pokles návštěv, například u ženských specialistů, nelze podle Markové chápat jako racionalizaci systému. Jediným výsledkem tohoto poklesu je, že ženy zanedbávají prevenci, zvyšují riziko pozdního objevení závažné choroby, a tím logicky i prodražují budoucí léčbu takto zanedbaných potíží.

Marková zdůraznila, že komunisté jsou proti jakémukoli zvyšování spoluúčasti pacienta. »Jestliže každý z nás platíme zdravotní daň 13,5 procenta ze svých příjmů, nevidím důvod, proč k tomu ještě navyšovat spoluúčast. KSČM má ve svém programu nejen úplné zrušení všech poplatků při zachování sociálního limitu, ale k tomu ještě navrhujeme sociální klauzuli, která by zajistila, aby velmi staří a chronicky nemocní občané byli od spoluúčasti osvobozeni úplně,« dodala Marková.

Poslankyně KSČM podrobila ostré kritice nejen některá opatření Julínkovy zdravotní reformy, ale hlavně způsob, jak se pravice reformu snažila protlačit. »Věc jako reforma zdravotnictví by se měla nejprve prodiskutovat napříč politickým spektrem. A to se bohužel neudělalo. Navíc se vše začalo nechutnými předkrmy reformy, jak já nazývám poplatky u lékaře. Ani sám ministr Julínek poplatky nepovažoval za nijak zvlášť reformní kroky, přesto právě s nimi začal,« uvedla Marková a uzavřela vše jasným poselstvím: »Jestliže chci dělat reformu zdravotnictví, nemohu ji udělat ze dne na den, a tak, že přehlasuji opozici jedním hlasem přeběhlíka.«

28. dubna 2010, (ste)

www.halonoviny.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2020 >>